Aby obejrzeć stronę, zaktualizuj przeglądarkę.
[email protected], tel: +48 603 335 731, tel: +48 536 556 171

Czy długość kodu ma znaczenie?

01/08/2017
Czy długość kodu ma znaczenie?

Technologia pozwala zmienić idee biznesowe w unikalny produkt, który tworzą developerzy.
W kodzie nie tylko liczy się funkcjonalność, ale istotną rolę odgrywa jego czytelność i efektywność. Zawarty w aplikacji czysty kod pozwala na swobodne i łatwe przekształcanie, zachowując przy tym jego prostotę i elegancję. Odpowiednie nazewnictwo klas, metod i zmiennych, zachowuje warstwy aplikacji w odpowiedniej kolejności.


W większości przypadków, programiści poświęcają więcej czasu na czytanie kodu. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na tworzenie czytelnych kodów. Niekiedy musi powstać kilkanaście bądź kilkadziesiąt wersji, zanim osiągniemy zadowalający efekt. Tworzenie czystego kodu to ciągły proces, wymagający stale ulepszeń.Praca w duecie

Jednym ze sposobów, który sprzyja tworzeniu perfekcyjnego kodu jest praca w parach. Możliwość dzielenia się doświadczeniem oraz pomysłami, sprzyja tworzeniu wysokiej klasy zapisu. Ma to bardzo dobry wpływ na tworzoną jakość kodu i wydajność pracy. Szukając skutecznego rozwiązania, warto dzielić się pomysłami w trakcie dyskusji czy burzy mózgów. Jak zorganizować pracę w ten sposób?

To bardzo proste, jeden z programistów zajmuje się pisaniem kodu, natomiast drugi komentuje stworzoną linijkę kodu. Bieżąca analiza zmniejsza ryzyko występowania błędów i tworzeniu długich funkcji.


Kolejne elementy, które mogą wesprzeć generowanie wysokiej jakości kodu to:

1. Poświęć trochę czasu aby znaleźć odpowiednią nazwę dla klasy, metody, zmiennej, którą tworzysz. Kiedy występują małe funkcje, lepiej tworzyć precyzyjną nazwę, która przyczyni się do tworzenia dokumentacji. Długie nazwy, sprawdzą się w nazewnictwie, ponieważ będą jasno opisywać każdą z funkcji, dlatego nie bójmy się ich. Pamiętaj, profesjonaliści piszą kod zrozumiały dla innych.

2. Proste wyszukiwanie – zwróć uwagę na dzielenie kodu. Funkcja wywołująca powinna być powyżej funkcji wywoływanej, w bliskiej od niej odległości (najlepiej bezpośrednio przed nią). W ten sposób łatwiej znaleźć wywoływane funkcje i moduł jest czytelniejszy. Jeśli funkcje wykonują podobne operacje, powinny ze sobą sąsiadować.

Utrzymując dobrą jakość kodu, zmniejszamy występowanie błędów w testach jednostkowych.
Nie należy przesadzać z długością określonych klas czy funkcji, dzięki temu unikniemy powtarzania i nadmiarowości. Formatowanie, porządkuje i czyni kod czytelnym, a te składowe wspierają w łatwości utrzymania i rozszerzania kodu. Również, przyczynia się to do prostego debugowania, czyli procesu odpowiedzialnego za wyszukiwanie nieprawidłowości i ich usuwanie z aplikacji. Zrozumiałe nazewnictwo będzie przyjemniejsze w analizie kodu. Co za tym idzie, wzrost komfortu pracy w trakcie tworzenia, a także wysoka jakość końcowego projektu.